Library
A free source of knowledge for you every day.
Orci dapibus ultrices in iaculis. Commodo odio aenean sed adipiscing diam donec. Eros in cursus turpis massa tincidunt.
Przemoc Domowa a Orzeczenie o Winie w Rozwodzie: Jak Udowodnić i Skutecznie Bronić Swoich Praw?
Przemoc domowa jest jednym z najbardziej dramatycznych i destrukcyjnych zjawisk, które mogą dotknąć rodzinę. W kontekście rozwodów, przemoc domowa może być kluczowym elementem w orzeczeniu…
Wpływ Używek na Proces Rozwodowy: Jak Alkohol i Narkotyki Mogą Zaważyć na Orzeczeniu o Winie?
Rozwód to trudne i emocjonalnie obciążające doświadczenie, które często wiąże się z koniecznością analizy różnorodnych aspektów życia małżeńskiego. Jednym z czynników, które mogą znacząco wpłynąć…
Prawne konsekwencje porwania rodzicielskiego: perspektywa krajowa i międzynarodowa
Porwanie rodzicielskie, choć motywowane może być różnorodnymi, czasami głęboko osobistymi przyczynami, pociąga za sobą poważne konsekwencje prawne. Zarówno w kontekście krajowym, jak i międzynarodowym, prawo…
Przewodnik po Konwencji Haskiej: Międzynarodowe uprowadzenie dziecka a procedury prawne
Czym jest Konwencja Haska? Konwencja Haska dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dzieci za granicę, przyjęta 25 października 1980 roku, stanowi kluczowy instrument międzynarodowy mający na celu zapobieganie…
Rozwód a alimenty. Wszystko, co musisz wiedzieć
Rozwód i alimenty w Polsce regulowane są przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Rozwód i alimenty są skomplikowanymi kwestiami prawnymi, które wymagają uwzględnienia wielu czynników, takich…
Różnice między radcą prawnym a adwokatem w Polsce. Praktyczny przewodnik
Zawody adwokata i radcy prawnego w Polsce są dwoma głównymi ścieżkami kariery w systemie prawnym, oferującymi profesjonalne usługi prawne. Obydwa te zawody wymagają odpowiedniego wykształcenia…
Zagrożenie nakazaniem zapłaty za utrudnianie kontaktów w dobie koronawirusa
Orzeczenie Sądu bądź ugoda zawarta przed Mediatorem w zakresie uregulowania kontaktów z rodzicem powoduje, iż rodzic ma prawo i obowiązek do osobistych spotkań z dzieckiem….
Alimenty a koronawirus? Czy Covid-19 burzy stabilizację w zakresie alimentów?
Problem z zatrudnieniem, likwidowanie miejsc pracy przyczynia się do problemów finansowych, co wiąże się z brakiem możliwości uiszczenia należności z tytułu obowiązku alimentacyjnego. Niemniej, brak…
Czy następną epidemią będą sprawy rozwodowe? Rozwód w dobie koronawirusa
Epidemia nas nie rozpieszcza. Kolejne obostrzenia powodują, iż zamknięci jesteśmy w domach, bez możliwości wyjścia na zewnątrz, niejednokrotnie bez pracy, w dodatku atmosfera w domu…
Tarcza antykryzysowa? Na co uważać i jakie negatywne aspekty może nieść za sobą ta opcja?
TARCZA ANTYKRYZYSOWA – ALE CZY NA PEWNO? MYŚLISZ, ŻE TO SAME PLUSY? TO TERAZ POMYŚL O NEGATYWACH Rządowy program antykryzysowy ruszył i jest w użyciu…
Okres kwarantanny a przemoc domowa
Czas kwarantanny sprzyja niestety przemocy domowej w Polsce. Na co dzień z taką sytuacją zmaga się wiele Polaków, jednakże okres epidemii, w którym jesteśmy zamknięci…
Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy w dobie kryzysu?
Do naszej kancelarii ostatnimi czasy spływa mnóstwo zapytań, na co mogą liczyć przedsiębiorcy w dobie kryzysu spowodowanego epidemią. Właśnie z myślą o nich stworzyliśmy ten…
Sytuacja prawna zobowiązań wynikających z umów w dobie koronawirusa
Jako kancelaria, zdajemy sobie sprawę, że od tygodnia jedynym tematem poruszanym w mediach i na portalach internetowych jest epidemia. Nie inaczej jest u nas, ale…
Nowość! Kredyty frankowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku stwierdził, że „w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą…
Obowiązek alimentacyjny — do kiedy?
Obowiązek alimentacyjny to prawny obowiązek dostarczania środków na utrzymanie i wychowanie określonych osób, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Jest on regulowany przepisami…
Zabezpieczenie alimentacyjne — na czym polega?
Zabezpieczenie alimentacyjne to istotne narzędzie prawne służące ochronie interesów osób uprawnionych do alimentów w trakcie trwania postępowania sądowego. Jego głównym celem jest zapewnienie tymczasowych środków…
Pozew o alimenty krok po kroku
Pozew o alimenty to pismo procesowe składane do sądu, w którym jedna ze stron (najczęściej rodzic lub opiekun dziecka) żąda zasądzenia regularnych świadczeń finansowych na…
Alimenty a koronawirus
Liczne obostrzenia, zatrzymanie gospodarki całego kraju, powoduje, iż wiele osób boryka się z problemami w pracy. Wielu przedsiębiorców zamyka swoją działalność gospodarczą, a szukanie nowej…
Alimentacja w Polsce
Polskie prawo – w myśl obowiązujących przepisów – przewiduje „obowiązek alimentacyjny” wobec najbliższych osób. Jest to orzeczony przez sąd obowiązek, który ma na celu dostarczanie…
Egzekucja alimentów – co powinieneś wiedzieć?
Kogo obowiązuje płacenie alimentów? Zgodnie z prawem zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych są m.in.: Zakres świadczeń alimentacyjnych zależny jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i zdolności zarobkowych…
Czy małżonek może żądać ode mnie alimentów?
Czy małżonek może żądać ode mnie alimentów? W prawie rodzinnym źródłem obowiązku alimentacyjnego są więzy krwi lub instytucje prawne, z którymi łączy się powstanie, obowiązku alimentacyjnego (np….
Czy trzeba płacić alimenty na pełnoletnie dziecko?
Czy trzeba płacić alimenty na pełnoletnie dziecko? Uzyskanie przez dziecko pełnoletniości samo przez się nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego rodziców. Mimo iż zmianie ulega sytuacja prawna…
Od czego zależy wysokość alimentów?
Od czego zależy wysokość alimentów? Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa zakres świadczeń alimentacyjnych, odnosząc się do dwóch czynników: Usprawiedliwione potrzeby – jak je rozumieć? Niemożliwe…
Jak skutecznie dochodzić alimentów?
Jak skutecznie dochodzić alimentów? Roszczenia alimentacyjne, co do zasady, są dochodzone w procesie. Można ich dochodzić samodzielnie, jak i łącznie z innymi żądaniami, np. rozwodu,…
Czym są alimenty?
Co tak naprawdę oznacza słowo „alimenty”? Czy alimenty to tylko dostarczanie pieniędzy? Czy można się zrzec prawa do alimentów? Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o…
Kto może płacić alimenty?
Kto może płacić alimenty? Źródłem stosunku alimentacyjnego jest stosunek prawnorodzinny, istniejący pomiędzy zobowiązanym a osobą uprawnioną do alimentów. Obowiązek alimentacyjny jest wynikiem pokrewieństwa lub więzów prawnych, z którymi ustawodawca…
Kiedy można żądać alimentów?
Kiedy można żądać alimentów? Obowiązek alimentacyjny pomiędzy osobami, które łączą więzy pokrewieństwa, małżeństwa lub powinowactwa uaktualnia się jeżeli po stronie uprawnionego i po stronie zobowiązanego…
Czy jesteś autorem? Jak bronić swoich praw autorskich?
W dobie powszechnego dostępu do Internetu – zazwyczaj również za pośrednictwem wspomnianych już smartfonów – nasze utwory są nieustannie publikowane w milionach różnych miejsc na…
Okiem detektywa — rozwód i sytuacja rodzinna w dobie pandemii Covid-19
Ze strony psychologów, socjologów i grona wielu innych specjalistów (ale także od osób na co dzień obserwujących sytuacje rodzinne) coraz częściej można słyszeć głosy mówiące…
Dziecko: Wielki Nieobecny. Jak pomoc mediatorów może wpłynąć na sprawy rodzinne?
Konfliktom rodzinnym związanym z rozstaniem towarzyszą tak silne emocje, że łatwo się pogubić i stracić z pola widzenia to, co najważniejsze: nasze wspólne dziecko. Osobami,…
Na ratunek mediator(zy)
Każdy konflikt w związku można rozwiązać, jeśli naprawdę nam na tym zależy. Silne emocje powodują jednak, że trudno tak po prostu usiąść i porozmawiać. Nie…
Psychologiczne aspekty separacji lub rozwodu
Rozstanie jest dłuższym procesem, w którym w poszczególnych fazach na pierwszy plan wysuwają się określone tematy i zadania, jest procesem bolesnym, nawet jeśli przez wiele…
Zarządzenie opiekuńcze
Czym jest zarządzenie opiekuńcze w myśl Art. 109 k.r.o, kogo dotyczy i jaki katalog tematów obejmuje? Art. 109 k.r.o. stanowi, iż w razie zagrożenia dobra dziecka,…
Postępowanie o ubezwłasnowolnienie
Czym jest ubezwłasnowolnienie? Ubezwłasnowolnienie jest pozbawieniem zdolności do czynności prawnych osoby najbliższej, podyktowane jego interesem i troską o zdrowie. Natomiast zdolność do czynności prawnej przysługuje…
Utrudnianie kontaktu z dzieckiem – jakie rodzi to konsekwencje?
Co to alienacja rodzicielska? Alienacja rodzicielska to utrudnianie kontaktów rodzica z dzieckiem. Może być widoczna na wielu płaszczyznach, poczynając od opowiadania dziecku w negatywny sposób…
Co zrobić, żeby nie zbankrutować? Jak poradzić sobie ze zobowiązaniami i z jakich praw skorzystać?
Na pierwszy plan wysuwają się zobowiązania publiczne, takie jak zobowiązania podatkowe czy też zobowiązania wobec ZUS. W dobie kryzysu, by nie upaść, trzeba wziąć pod…
Restrukturyzacja, czyli skuteczna broń w walce z kryzysem dostępna już teraz
W pracy Kancelarii często mamy do czynienia z prawem restrukturyzacyjnym. W czasie epidemii i towarzyszącego jej kryzysu restrukturyzacja może okazać się sposobem na lepsze jutro….
Czym jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółka z o.o. (z ograniczoną odpowiedzialnością) jest to typ spółki handlowej, który charakteryzuje się tym, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania przedsiębiorstwa w ograniczonym stopniu, tj….
Wniosek o upadłość — co powinieneś wiedzieć?
Wniosek o upadłość — co powinieneś wiedzieć? Jesteś niewypłacalny? Zalegasz ze spłatą rat kredytu? A może komornik zajął już Twój rachunek bankowy? Nie tylko przedsiębiorcy…
Rozwód z orzeczeniem o winie
Rozwód z orzeczeniem o winie polega na tym, że sąd rozstrzyga, który z małżonków ponosi winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Orzeczenie takie może mieć istotne…
Lojalność małżeńska — czym się charakteryzuje i co za nią stoi?
Na wstępie należy wskazać, iż art. 23 k.r.o. statuuje prawa i obowiązki małżonków. Wskazany przepis w swojej dyspozycji zawiera obowiązki, którymi są: wspólne pożycie, wzajemna…
Tocząca się sprawa rozwodowa a nowy partner
Sprawy rozwodowe mogą w sądzie trwać latami. W szczególności wtedy, gdy prócz orzeczenia o rozwiązaniu związku małżeńskiego dochodzą jeszcze kwestie związane z lokalem mieszkalnym bądź…
Orzeczenie rozwodu wraz z żądaniem eksmisji
Dzisiejsza tematyka została poświęcona zagadnieniu związanemu z możliwością żądania eksmisji przy postępowaniu rozwodowym. Żądanie eksmisji możliwe jest na podstawie przepisów prawa cywilnego oraz karnego, niemniej…
Zdrada jako przesłanka orzeczenia rozwodu z winy małżonka
Zdrada małżeńska jest jedną z najczęstszych przyczyn rozpadu pożycia małżeńskiego. Nawet jednorazowe niedotrzymanie wierności przez jednego z małżonków może być przyczyną orzeczenia rozwodu. Zgodnie z…
Rozwód a zwrot kosztów procesu
Co wchodzi w skład kosztów procesu? W skład kosztów procesu wchodzą koszty sądowe oraz koszty zastępstwa przez profesjonalnego pełnomocnika. Czym są koszty sądowe? Główny element…
Rozwód czy separacja? Sprawdź, czym się od siebie różnią
Rozwód to nieodwracalne rozwiązanie istniejącego związku małżeńskiego. Podstawą do rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. To właśnie on daje podstawę do sądowego rozwiązania…
Wspólne korzystanie z mieszkania po rozwodzie
Sąd orzeka o formie korzystania ze wspólnego mieszkania małżonków w trakcie rozwodu. W momencie orzekania rozwodu istnieją dwie możliwości. Małżonkowie mogą jeszcze przed orzeczeniem rozwodu…
Rozwód a kredyt hipoteczny
W każdym wypadku, gdy przed ślubem nie zawarto małżeńskiej umowy majątkowej, małżonków łączy wspólność majątkowa, która kończy się wraz z podziałem majątku, który przeprowadza się…
Pozew o rozwód – co warto wiedzieć zanim się zdecydujesz
Rozwód to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji jaką podejmujemy w życiu. Niestety głównie ze względu na przykre i bolesne wydarzenia, życie zmusza nas do…
Czym jest separacja i jak ją przeprowadzić?
O zupełnym rozkładzie pożycia można mówić w sytuacji zerwania wszelkich więzów łączących małżonków, a więc ustania: Należy zaznaczyć, że przesłanka zupełności rozkładu małżeństwa może być…
Jak unieważnić małżeństwo?
Skuteczne unieważnienie małżeństwa prowadzi do sytuacji, w której traktuje się małżeństwo jako niezaistniałe. Co to oznacza i jakie niesie konsekwencje? Oznacza to, że: Jak złożyć…
Przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego
Zawinione i niezawinione, czyli jakie mogą być przyczyny rozkładu pożycia małżeńskiego Ustalenie powodów rozkładu pożycia małżeńskiego, będącego przesłanką orzeczenia rozwodu, może mieć istotne znaczenie dla…
Czym jest rozwód i jak go przeprowadzić?
Czym jest rozwód i jak go przeprowadzić? Zgodnie z treścią przepisu art. 56 § kodeksu rodzinnego i opiekuńczego jeżeli między małżonkami nastąpił trwały i zupełny…
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza — czym jest i co oznacza?
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza stanowi ważne narzędzie prawne w prawie spadkowym, które chroni spadkobierców przed nieprzewidzianymi zobowiązaniami finansowymi spadkodawcy. Jest to opcja przewidziana dla…
Zrzeczenie spadku — jak odrzucić spadek?
Zrzeczenie spadku to czynność prawna, która pozwala osobie uprawnionej do dziedziczenia uniknąć przyjęcia spadku, zarówno w aspekcie aktywów, jak i pasywów. Jest to decyzja, która…
Czym jest postępowanie spadkowe i ile trwa?
Postępowanie spadkowe w polskim systemie prawnym to zespół działań prawnych mających na celu formalne przekazanie majątku osoby zmarłej (spadkodawcy) jego spadkobiercom. Proces ten regulowany jest…
Czym jest zachowek
Czym jest zachowek? Dziedziczenie to przejęcie przez spadkobiercę praw i obowiązków zmarłego. Spadek można odziedziczyć w wyniku testamentu albo ustawowo. Kwestia zachowku aktualizuje się wyłącznie…
Podział majątku po rozwodzie
Kiedy już uzyskamy rozwód największym problemem pozostaje podział wspólnego majątku, który budzi zawsze wielkie emocje. Do procedury podziału należy dobrze się przygotować – skompletować wszystkie…
Odrzucenie spadku przez małoletniego
Na czym polega dziedziczenie? Dziedziczenie to wejście spadkobiercy, w tym przypadku osoby małoletniej, w całość praw i obowiązków majątkowych osoby zmarłej. Wynika ono z ustawy…
Co zrobić, żeby nie zbankrutować? Jak działać, by przetrwać?
Rzeczą, w którą trzeba się zagłębić w pierwszej kolejności, jest zminimalizowanie kosztów stałych. Jeśli chodzi o podatki, są one zależne od obrotów lub przychodów. Jeśli…
Upadłość konsumencka i oddłużenie jako nowy start
Czym jest upadłość konsumencka? Jak złożyć wniosek? Upadłość konsumencka jest postępowaniem sądowym zainicjowanym wnioskiem o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Wniosek ten może być złożony wyłącznie przez osobę…
Upadłość przedsiębiorcy (jednoosobowego)
Cechą istotną skutecznego przedsiębiorcy jest rozsądek. Unoszenie się honorem ma sens tylko wówczas, gdy może się opłacać – w przeciwnym wypadku jest przejawem braku rozsądku…
Upadłość konsumencka i oddłużenie – poradnik
Kiedy popadliśmy w pętlę długów, których nie jesteśmy w stanie spłacić, mamy szansę na wyjście z tej niekorzystnej dla nas sytuacji. Na wniosek wierzycieli lub…
Case study: Analiza prawna znaczących przypadków porwań rodzicielskich
Porwania rodzicielskie są jednymi z najbardziej emocjonujących i skomplikowanych spraw w prawie rodzinnym, szczególnie gdy przekraczają granice międzynarodowe. W Polsce, jak i na świecie, dochodzi…
Psychologiczne skutki porwania rodzicielskiego dla dzieci
Porwanie rodzicielskie, znane również jako porwanie przez rodzica lub porwanie dziecka przez członka rodziny, to sytuacja, gdy jeden z rodziców zabiera lub zatrzymuje dziecko bez…
Jak przygotować skuteczny plan rodzicielski zapobiegający ryzyku porwania
Porwania rodzicielskie są jednym z najbardziej bolesnych i skomplikowanych wyzwań, przed jakimi mogą stanąć rodziny przechodzące przez rozwód lub separację. Zapobieganie takiemu ryzyku wymaga od…
Rola organów ścigania i instytucji międzynarodowych w zwalczaniu porwań rodzicielskich
Porwanie rodzicielskie w polskim porządku prawnym odnosi się do sytuacji, gdy jeden z rodziców lub opiekunów dziecka bezprawnie zabiera lub zatrzymuje dziecko, naruszając tym samym…
Jak chronić swoje dziecko przed porwaniem rodzicielskim? Zapobieganie i wczesne sygnały ostrzegawcze
W obliczu rosnącej mobilności międzynarodowej i skomplikowanych relacji rodzinnych, porwanie rodzicielskie stało się kwestią, która budzi coraz większe zaniepokojenie. Ten artykuł ma na celu dostarczenie…
Czym jest dobro małoletniego dziecka?
Co należy rozumieć przez dobro małoletniego dziecka? W postępowaniach o sprawy rodzinne istnieje zasada, iż zawsze należy kierować się dobrem małoletniego dziecka. Niemniej, brak jest…
Opinia OZSS w sprawach rodzinnych – co warto wiedzieć?
Czym jest OZSS? OZSS to skrót od Opiniodawczego Zespołu Specjalistów Sądowych, Art. 278 k.p.c. stanowi, iż „w wypadkach wymagających wiadomości specjalnych sąd po wysłuchaniu wniosków stron…
Jak realizować kontakty z dziećmi w czasie epidemii?
Codziennie otrzymujemy zapytania od naszych klientów, w jaki sposób realizować zasądzone kontakty z dziećmi w czasie epidemii. W tym zakresie obserwujemy stanowiska rodziców: obawy rodzica…
Ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicielskiej
Czym jest władza rodzicielska? Dziecko pozostaje do pełnoletności pod władzą rodzicielską. Z reguły przysługuje ona obojgu rodzicom. Władza rodzicielska obejmuje obowiązek i prawo rodziców do wykonywania…