Upadłość konsumencka i oddłużenie – poradnik

Kiedy popadliśmy w pętlę długów, których nie jesteśmy w stanie spłacić, mamy szansę na wyjście z tej niekorzystnej dla nas sytuacji. Na wniosek wierzycieli lub samego dłużnika sąd wobec dłużnika może orzec upadłość konsumencką. Oznacza ona dla niego wiele poświęceń, ale również perspektywę realnego wyjścia z zadłużenia.

Czytaj więcej

Pozew o rozwód – co warto wiedzieć zanim się zdecydujesz

Rozwód to jedna z najważniejszych i najtrudniejszych decyzji jaką podejmujemy w życiu. Niestety głównie ze względu na przykre i bolesne wydarzenia, życie zmusza nas do podjęcia kroków skutkujących tym, iż sąd orzeka wobec nas i naszego małżonka rozwód. Dlatego też zanim zdecydujemy się na rozwód, warto wiedzieć jak to w rzeczywistości wygląda i z czym będziemy mieć do czynienia.

Czytaj więcej

Alimentacja w Polsce

Polskie prawo - w myśl obowiązujących przepisów - przewiduje „ obowiązek alimentacyjny ” wobec najbliższych osób. Jest to orzeczony przez sąd obowiązek, który ma na celu dostarczanie środków utrzymania i wychowania małoletnim dzieciom. Bowiem zdecydowaną większość świadczeń, stanowią alimenty płacone są na dziecko / dzieci. Jednakże wyróżniamy również alimenty na żonę czy na męża.

Czytaj więcej

Czym jest separacja i jak ją przeprowadzić?

Zgodnie z treścią artykułu 61[1] Kodeksu rodzinnego, jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, aby Sąd orzekł separację. Sąd może orzec separację na podstawie zgodnego żądania małżonków, jeżeli ci nie mają wspólnych małoletnich dzieci. Wówczas Sąd nie orzeka o winie rozkładu pożycia, zatem następują takie skutki, jak gdyby żaden z małżonków nie ponosił winy.

Czytaj więcej