Rozwód a alimenty. Wszystko, co musisz wiedzieć
Rozwód i alimenty w Polsce regulowane są przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Rozwód i alimenty są skomplikowanymi kwestiami prawnymi, które wymagają uwzględnienia wielu czynników, takich…
Rozwód i alimenty w Polsce regulowane są przez Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Rozwód i alimenty są skomplikowanymi kwestiami prawnymi, które wymagają uwzględnienia wielu czynników, takich…
Obowiązek alimentacyjny to prawny obowiązek dostarczania środków na utrzymanie i wychowanie określonych osób, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać. Jest on regulowany przepisami…
Zabezpieczenie alimentacyjne to istotne narzędzie prawne służące ochronie interesów osób uprawnionych do alimentów w trakcie trwania postępowania sądowego. Jego głównym celem jest zapewnienie tymczasowych środków…
Pozew o alimenty to pismo procesowe składane do sądu, w którym jedna ze stron (najczęściej rodzic lub opiekun dziecka) żąda zasądzenia regularnych świadczeń finansowych na…
Liczne obostrzenia, zatrzymanie gospodarki całego kraju, powoduje, iż wiele osób boryka się z problemami w pracy. Wielu przedsiębiorców zamyka swoją działalność gospodarczą, a szukanie nowej…
Polskie prawo – w myśl obowiązujących przepisów – przewiduje „obowiązek alimentacyjny” wobec najbliższych osób. Jest to orzeczony przez sąd obowiązek, który ma na celu dostarczanie…
Kogo obowiązuje płacenie alimentów? Zgodnie z prawem zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych są m.in.: Zakres świadczeń alimentacyjnych zależny jest od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego i zdolności zarobkowych…
Czy małżonek może żądać ode mnie alimentów? W prawie rodzinnym źródłem obowiązku alimentacyjnego są więzy krwi lub instytucje prawne, z którymi łączy się powstanie, obowiązku alimentacyjnego (np….
Czy trzeba płacić alimenty na pełnoletnie dziecko? Uzyskanie przez dziecko pełnoletniości samo przez się nie wyłącza obowiązku alimentacyjnego rodziców. Mimo iż zmianie ulega sytuacja prawna…
Od czego zależy wysokość alimentów? Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa zakres świadczeń alimentacyjnych, odnosząc się do dwóch czynników: Usprawiedliwione potrzeby – jak je rozumieć? Niemożliwe…