Do naszej kancelarii ostatnimi czasy spływa mnóstwo zapytań, na co mogą liczyć przedsiębiorcy w dobie kryzysu spowodowanego epidemią. Właśnie z myślą o nich stworzyliśmy ten artykuł, by każdy mógł się z nim zapoznać i być mądrzejszym, co nie zawadzi w tych trudnych czasach.

Osoby prowadzące działalność polegającą na świadczeniu usług, jak np. fryzjerzy, biura turystyczne, agencje pracy są w bardzo trudnej sytuacji. Owszem podatki VAT, PIT, czy CIT są zależne od tego, ile zarobią albo ile faktur wystawią, jednak składki do ZUS, czy wynagrodzenia pracowników są stałe i bez dochodów tacy przedsiębiorcy zwyczajnie zaczną się zadłużać. Wtedy nie pozostaje nic innego jak ogłoszenie upadłości, co warte zaznaczenia nie jest dla nich końcem świata. Jednak tak czarnego scenariusza należy uniknąć dla dobra państwa i dla dobra tych przedsiębiorców.

 

Plany rządu związane z pomocą przedsiębiorcom

Niestety nie mamy dobrych wieści. Na chwilę obecną ani rząd, ani nikt inny nie posiada żadnego programu pomocy. Takie plany dopiero powstają, jednak jaki będzie ich ostateczny wygląd, ciężko oszacować.

 

Kiedy możemy spodziewać się zmian?

Według zapewnień polityków plany pomocy mają się pojawić już w niedalekiej przyszłości, bo 1 kwietnia 2020 r. Sytuacja jest poważna, skoro propagowana ostatnimi czasy polityka rozdawnictwa zeszła w debatach na dalszy plan, a wszyscy dostrzegli ten trywialny fakt, iż to na barkach przedsiębiorców spoczywa gospodarka krajowa. Tak oto w końcu mamy się doczekać pomocy, choć warto zaczekać, gdyż od pomocy czasami lepsze jest zwykłe nieprzeszkadzanie.

Wracając do tematu – powstaje specustawa specjalnie dla firm, by te zdołały przetrwać kryzys. Opóźnienie, a w niektórych przypadkach umorzenie składek ZUS-owskich, czy podatków oraz dostęp do tanich kredytów i uzyskanie dopłat do wynagrodzeń pracowników – to tylko niektóre z pomysłów pomocy przedsiębiorcom. Według zapowiedzi rządzących pomoc będzie przysługiwała najbardziej potrzebującym, wstępnie określając spadek obrotów tych przedsiębiorstw na poziomie 15%. Ta ustawa według zapowiedzi ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

A Ty masz albo możesz mieć problem w dobie kryzysu? Nie wiesz, czy możesz sobie jakoś pomóc? Skontaktuj się z nami.
Tel.: +48 505 205 548